LGS ve YKS Günü sokağa çıkma yasağı

 ve  günü sokağa çıkma yasağı

Milyonlarca öğrencinin ter dökeceği  ve  sınavlarının yapılacağı günlerde kısmi sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. LGS sınavının yapılacağı yarın, saat 09.00 ile 15.00 arasında 81 ilde sokağa çıkmak yasak

 
LGS ve YKS günü sokağa çıkma yasağı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca öğrencinin katılacağı Liselere Giriş Sistemi'nin (LGS) yapılacağı 20 Haziran (yarın) tarihi ile Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın yapılacağı 27-28 Haziran tarihlerinde kısmi sokağa çıkma kısıtlaması uygulanması talimatı verdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter'dan, "LGS ve YKS günlerinde sağlanması gereken şartlar konusunda Bilim Kurulumuz tavsiye kararı aldı. Sınava gidiş ve dönüş saatlerinde dışarıda yoğunluk olmaması, günün gençlere ayrılması için Cumhurbaşkanımız sınırlı bir sokağa çıkma yasağı yönünde talimat verdiler" açıklaması yaptı.

BAKANLIKTAN GENELGE

İçişleri Bakanlığı ise, LGS ve YKS'de uygulanacak kısmi sokağa çıkma yasağı ile ilgili 81 il valiliğine genelge gönderdi. Genelgeye göre, 20 Haziran Cumartesi günü yapılacak olan Liselere Giriş Sistemi (LGS) sınavı sırasında saat 09.00 ile 15.00 saatleri arasında istisnalar hariç olmak üzere 81 ilde vatandaşların sokağa çıkmaları kısıtlandı.

YKS'DE DE UYGULANACAK

Genelgede, 27 Haziran Cumartesi ve 28 Haziran 2020 Pazar günü yapılacak olan YKS öncesi ve sonrasında oluşabilecek yoğunluğu ve bulaşma riskini azaltmak, sınavın sorunsuz bir şekilde yapılmasını temin etmek amacıyla da düzenlemeye gidildiği belirtildi. 27 Haziran günü saat 09.30 ile 15.00 arasında ve 28 Haziran günü ise saat 09.30 ile 18.30 arasında istisnalar hariç olmak üzere 81 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.
 genelgeye linkten ulaşabilirsiniz: