Oda Ne Yapar ?

1-ÇIRAKLIK: 

Ustalarımızın yanlarında çalıştırdıkları çırak ve kalfaların meslek okullarına gönderilmesine yardımcı olmaktadır. 

2-USTALIK BELGESİ: 
Ustalarımızın işyerlerinde mutlaka olması gereken belgelerin okullar tarafından verilmesine yardımcı olmaktadır. Bu süreçte çıkan aflardan faydalanılarak ustalarımıza kurslar düzenleyerek M.E.B çıraklık eğitim merkezi destekli diplomalarının verilmesine yardımcı olmaktadır

3-EĞİTİCİ USTALIK BELGESİ: 
Ustalarımızın 3308 Sayılı Mesleki Ve Teknik Eğitim Kanunun 10. ve 31. Maddesi gereğince Usta Öğretici Belgesi Alması Zorunluluğu Bulunur. Bu Belgelerin Alınması için odamız bünyesinde usta öğreticilik belgesi kursları düzenlenmektedir. 

 

4-MOBİL ARAÇ HİZMETİ :
 Oda üyelerimize arıza tespit cihazları ile donatılmış diognastik arızaların tespitinde esnafımızın işyerlerine kendi giderek son sistem araç ve cihazlarla arıza tespitini gerçekleştirmektedir. Ayrıca oda üyelerimiz bu hizmet karşılığı ücret almamaktadır. 

5-FABRİKA ZİYARETLERİMİZ:
Üyelerimizin otomotiv sektöründeki gelişmeleri daha yakından tanıtabilmek amacı ile TOFAŞ FIAT fabrikalarına ve otomotiv sektörünün önde gelen ve yedek parça üreten fabrikalara ücretsiz esnafımızı götürüp bilgi deneyim ve tecrübelerine katkı sağlamak amacı ile turlar düzenlemekteyiz.

6-KOBİ FUARLARI KATILIMI: 
İzmir'imizde düzenlenen esnaf sanatkarlar ve odalar birliğinin öncülüğünde küçük orta ölçekli (KOBİ) fuarlarına katılarak odamızın faaliyetlerini çalışma ve hizmetlerini bir çatı altında toplayıp fuar ziyaretçilerine tanıtma fırsatı bulmaktadır. 

7- ULUSLAR ARASI FUARLAR: 
Her yıl yapılmakta olan otomotiv fuarlarına gerek CNR gerek TUYAP fuarlarına esnafımıza götürerek yeni teknolojiden gelişmeleri yeni ürünleri yeni Oto Show fuarlarını ziyaret etmek amacı ile fuarlara götürülmektedir.

8- ARIZA TESPİT CİHAZI KURSU: 
Otomotiv sanayisinde hızla gelişmekte olan teknolojiye uyum sağlamak amacı ile odamızın AB projesi içerisinde gerçekleştirmiş olduğu arıza tespit cihazları diagnostik kursları düzenlenmektedir. 

09- BİLİRKİŞİ KOMİSYONLARI : 
Üyelerimizin müşterileri arasında çıkan itilafları odamızca oluşturulan komisyonlarda sorunlara çözüm bulunmasına yardımcı olmaktadır.

10- TÜKETİCİ SORUNLARI: 
4077 Sayılı Tüketici kanunlarında kaymakamlıklar , sanayi ticaret il müdürlükleri ,ve mahkemelerden gelen tüketici sorunlarına çözüm bulmak amacı ile komisyonlar oluşturmaktadır. 

11- ÜRÜN SEMİNERLERİ: 
Otomotivin önde gelen kuruluşlarının ürünlerini ve kendilerini tanıtmak amacı ile sanayi sitelerimizde seminerler düzenlenmesini sağlamaktadır.
 

12- AVRUPA BİRLİĞİ PROJELERİ:

Meslek odamızın federasyonun nezdinde geliştirdiği projeleri fonlar ve federasyon sayesinde hayata geçirip diğer meslek dallarında kaporta boya tamir kurslarının verilmesi aşamasına gelinmiştir. 

13- ESNAF KEFALET KREDİLERİ: 
Esnaf kefalet kredilerinin 2002 yılında %110 seviyelerindeyken yapılan çalışmalar sonucunda yıllık %14 seviyelerine düşürüp kredi ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacı ile esnaf kefalet kredi kooperatifi aracılığı ile kredilerinin alınmasına yardımcı olmaktadır.

14- DENETİMLER:
Kayıt dışı ekonomiyi önlemek haksız rekabetin ve kazancın önüne geçebilmek amacı ile denetimler yapılıp Kayıt dışı olan esnafımızı kayıt altına alınması için sicil müdürlüğü ve maliye ile ortak çalışmalar yapmaktayız. 

15- BAĞKUR : 
Oda üyelerimizin bağkur ile ilgili işlemlerine yardımcı olup sorunlarına çözüm bulunmasına destek vermekteyiz.

16- BAĞKUR TOPLANTILARI : 
Üyelerimize ve esnafımıza yeni çıkan bağkur ve sağlık hizmetleri hakkında bilgi verilmesi amacı ile bağkur bölge müdürlükleri ve bürokratları ile seminerler verilmesini sağlamaktadır. 

17- VERGİ- MALİYE TOPLANTILARI: 
Üyelerimizin yeni çıkan vergi mevzuatları hakkında bilgi verilmesi amacı ile toplantılar ve seminerler verilmesini sağlamaktadır.

18- BAKANLIK TOPLANTILARI: 
Esnafımızın sorunlarını ülke genelinde dile getirilmesi amacı ile oda başkanları ve ilgili başkanlar ile bakanlık düzeyinde toplantılar düzenleyip sorunların çözülmesine yardımcı olmaktadır. 

19- SİGORTA ŞİRKETİ : 
Üyelerimizin ve esnafımızın oda bünyesinde ESBİR SİGORTA şirketi aracılığı ile üyelerimizin trafik-kasko-konut ve diğer sigorta hizmetlerini sunmak ve uygun ödeme koşulları altında bu imkanlardan faydalanmasını sağlamaktadır.

20- SAĞLIK HİZMETLERİMİZ: 
Ustalarımızın yanında çalışan çırak ve kalfalarımızın Dünya Sağlık Örgütü ile Sağlık Bakanlığı SSK ve Odamızın ortak çalışmaları ile sağlık kontrollerinin ücretsiz olarak yapılmasını sağlamaktadır. 

21- FİYAT TARİFELERİ : 
Esnafımızın değişik meslek gruplarına göre esnafımızın değişik meslek gruplarına göre değişik fiyat tarifeleri çıkartıp sigorta şirketleri ve experler karşısında gerçek fiyatlarının ve emeğinin karşılığının alınmasına yardımcı olmaktadır. 24- TAPU: 
Odamıza kalıcı olmak üzere muhasebe bürosunu tapusu ile alıp odamızın demirbaşları arasına koyduk. 

22- KURTARICI ARAÇLAR: 
Odamızda 2 adet kurtarıcı aracı ve 1 adet arıza tespit cihazları için kullanılmak amacı ile Doblo araç alarak odamızın demirbaşları arasına koyduk.

23- İFTAR YEMEKLERİMİZ: 
Her sene Ramazan aylarında odamız tarafından tüm sanayi sitelerimize iftar yemekleri vermekteyiz.
  
24- BELEDİYELER: 
Sanayi sitelerimiz içinde ve dışında faaliyet gösteren üyelerimizin mevcut sorunlarını Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkanları Nezdinde dile getirerek sorunlarına çözüm bulmaktadır.

25- ODA DERGİMİZ: 
Odamız bünyesinde rutin olarak çıkarttığımız dergimizde üyelerimize ve esnafımıza duyurularımız hakkında bilgi aktarmaktadır. 

26- YAYIN ORGANLARI: 
Oda Başkanımız muhtelif mahalli TV Kanallarında canlı yayına çıkarak sektör ile ilgili oda faaliyetleri hakkında görsel ve yazılı basında sorunları ve çözümleri dile getirmektedir.
 

27- AR-GE : 
Metropol içerinde AR-GE çalışmalarını sağlamak ve bu çalışmaları hızlandırmak amacı ile faaliyet göstermektedir. 

28- SİTELER VE KONUTLAR: 

Odamız bünyesinde ileriye dönük yeni sanayi sitelerinin ve konutlarının yapılabilmesi için belediyeler nezdinde girişimlerimiz devam etmektedir. 

28- TABİİ AFET: 
Esnafımızın karşı karşıya kaldığı tabii afetlerden yangından odamız imkanları ölçüsünde yardımcı olunmaktadır. 34- HATIRLANMAK VE HATIRLAMAK: 
Oda üyelerimizin mutlu günlerinde , sevinçlerinde , acılı günlerinde duygularına ortak olarak azami hassasiyet göstermekteyiz. 

29- YURTDIŞI VİZE: 
Üyelerimizin yurtdışına çıkışında mutlaka istenen belgelerin ve evrakların tanziminde yardımcı olmaktadır.

30- İNTERNET VE WEB SİTEMİZ: 
Odamız bünyesinde bulunan internet sitemizin her zaman üyelerimizin hizmetine ücretsiz olarak sunulup İzmir Oto Tamircileri Odasının ülke genelinde çalışmaları ile faaliyetleri ve vizyonunu anlatmaya çalışılması sağlanmaktadır 

31- ÜYELERE ULAŞMAK: 
Odamızın her üyesinin mutlaka cep telefonlarının kayıda alıp duyurularımızı ve bilgilendirmelerimizi İnternet , Mail , SMS aracılığı ile duyurmaktayız.Ayrıca üyelerimizin kan gruplarını kayda alıp lazım olan kanı bulmakta kolaylık sağlamaktayız. 38- KONAKLAMALI OTEL: 
Esnafımızın birlik ve beraberliğini sağlamak amacı ile yılda bir kere 2 kez olmak üzere aileleri ile beraber konaklamalı aktiviteler düzenlemekteyiz.