SANAYİDE MÜŞTERİ ÇOK ELEMAN YOK YENİASIR GAZETESİ

  • Sanayide müşteri çok eleman yok!

Sanayide müşteri çok eleman yok!

Türkiye'de trafiğe çıkan araç sayısı her geçen gün artarken, teknik eleman bulmakta zorlanan servisler müşterilere 2-3 gün sonrasına randevu vermeye başladı. Araç sahipleri beklemekten şikayet ederken, servis yetkilileri "Kalifiye eleman bulmakta zorlanıyoruz. Yetersiz eleman nedeniyle araç sahiplerine hemen yanıt veremiyoruz. Bir yanda işsizlik var, diğer yandan sanayide çalıştıracak eleman bulamıyoruz. Büyük bir çelişki yaşanıyor" dedi.

"18 YAŞINDAN SONRA OLMAZ"

İzmir Oto Tamircileri Odası Başkanı Necdet Heppekcan sorunun acil çözüm beklediğini belirterek, "Yalnızca otomotiv sektöründe değil, bütün sektörlerde çırak ve kalfa sorunu yaşanıyor. Bazı çocuklar okumak istemiyor ancak eğitim sistemi zorunlu. 18 yaşında liseden mezun olmuş bir gencin eğitilmesi zor oluyor. Ortaokuldan mezun bir çocuğun bu işi öğrenebilmesi için çıraklık eğitim merkezlerinde haftada 1 gün eğitim alıp, sanayide yardımcı olmaya başNecdet Heppekcan laması gerekiyor" diye konuştu.

İKİLİ SİSTEM BAŞARILI SONUÇLAR VERİYOR

İzmir Oto Tamircileri Odası Başkanı Necdet Heppekcan "Anne babalarımızdan ricamız, okumak istemeyen çocuklarımızı el sanatlarına yönlendirsinler. Herkes okumak zorunda değil, zanaat da güzel bir meslek. Çocuklarımız hem açık liseden okullarını okuyup, hem de meslek sahibi olabilirler. Avrupa'da bu ikili sistem gayet başarılı" dedi. Heppekcan "Artık her şey de elektronik sistemler kullanılıyor. Zeki olmak ve bilgisayar kullanabilmek gerekiyor. Ayrıca motor meslek liselerinin de yeni müfredatla donatılması gerektiğini düşünüyorum. Daha iyi eğitim verilebilmesi için bazı teknolojilerin yenilenmesi gerekiyor" dedi.28/12/2017 YENİASIR GAZETSİ